Субота, 23 Листопада, 2024
Бiльше

    Відбувся візит делегації КПБА до Афін

    Із 9 по 16 вересня 2024 року відбувся офіційний візит делегації Київської православної богословської академії до столиці Греції Афін.

    Про це повідомляє сайт ПЦУ.

    Делегацію очолив ректор КПБА протоєрей Олександр Трофимлюк. До складу делегації також увійшли проректор із наукової роботи КПБА протоєрей Віталій Клос, методист навчального відділу КПБА священник Сергій Бовкун, настоятель храму святителя Миколая Чудотворця міста Боярка протоєрей Василь Лило, член Ліги випускників КПБА протоєрей Ігор Янчук, члени Наглядової ради КПБА – голова ГС «Асоціація волонтерських команд України» Богдан Колодій, юрист Максим Макеєв та адвокат Роман Титикало, перекладач Василь Прус.

    Найперше українська делегація зустрілася з Предстоятелем Церкви Греції Блаженнійшим Архієпископом Афінським і всієї Еллади Єронимом у його резиденції 10 вересня 2024 року.

    У своєму слові отець ректор повідомив Предстоятеля Елладської Церкви про стан співпраці закладів вищої духовної освіти України загалом та Київської православної богословської академії зокрема з науковими та освітніми богословськими осередками Греції.

    «Ми маємо вже чудові плоди цієї співпраці: щороку викладачі та студенти академії проходять стажування у Волосі та Криті, багато учасників освітнього процесу вивчали новогрецьку мову, здобували ступені бакалавра, магістра та доктора філософії в Університеті Арістотеля в Салоніках тощо. Ми бажаємо мати таку ж співпрацю з Афінським університетом та Вищою церковною академією. Тому просимо Вашого благословіння й сприяння», – підсумував протоєрей Олександр Трофимлюк.

    Наприкінці сторони обмінялися памʼятними подарунками.

    Крім того, представники Київської православної богословської академії провели низку зустрічей у Священному Синоді Елладської Православної Церкви.

    Зокрема, члени української делегації зустрілися з головним секретарем Священного Синоду Церкви Греції архімандритом Іоаннісом Карамузісом, головою Синодальної комісії з міжправославних та міжхристиянських звʼязків, президентом Біблійного товариства Греції митрополитом Димитріадським та Алмирським Ігнатієм, секретарем Комісії протопресвітером Еммануїлом.

    Під час зустрічей були обговорені шляхи співпраці братніх Еллладської та Української Церков у царині духовної освіти і богословської науки, питання академічної мобільності аспірантів і студентів та міжнародного стажування науково-педагогічних працівників.

    Цього ж дня делегація КПБА зустрілася з Генеральним секретарем Міжпарламентської Асамблеї Православ’я Максімосом Харакопулосом.

    Міжпарламентська Асамблея Православ’я створена з ініціативи Парламенту Греції 4 листопада 1994 під назвою Європейська міжпарламентська асамблея православ’я. Після того, як з 2001 року в засіданнях Генеральної асамблеї почали брати участь також групи парламентарів з Австралії, Азії, Африки та Америки, організацію перейменовано на Міжпарламентську асамблею православ’я.

    Робочими органами МАП є Генеральна асамблея та Міжнародний секретаріат. Генеральна асамблея скликається щороку в середині червня в одній із країн-учасниць, раз на два роки відбуваються вибори президента МАП. Міжнародний секретаріат складають Генеральний секретар, його перший заступник, скарбник та 7 членів.

    У ході зустрічі сторони обговорили стан церковно-державних відносин в Україні, Греції та світі та обмінялися памʼятними подарунками.

    11 вересня 2024 року українські богослови та волонтери відвідали Афінський національний університет імені Каподістрії, де зустрілися з проректором з навчальної роботи, міжнародних зв’язків та роботи з громадськістю пані професором Софією Папайоанну.

    Афінський університет – найдавніший серед сучасних університетів Греції, заснований у 1837 році. Названий на честь першого президента Греції Іоана Каподістрії. Нині є другим за величиною закладом вищої освітим країни після Університету Арістотеля в Салоніках.

    У 2006 – 2007 роках тут в аспірантурі філософського факультету навчався майбутній Предстоятель Православної Церкви України Блаженніший Митрополит Епіфаній.

    Під час зустрічі були обговорені можливі шляхи співпраці університету та академії, сторони обмінялися памʼятними подарунками.

    Знайомство з університетом продовжилося уголовному закладі вищої духовної освіти ЕлладськоїПравославної Церкви – Богословському інституті Афінського національного університету імені Каподистрії.

    Інститут (інша назва – Богословська школа) діє з часу заснування університету (1837 р.) і включає два факультети: богословський та соціально-богословський (раніше – пастирський). Нині Богословський інститут – один із провідних православних богословських закладів освіти у світі. Випускники богословської школи затребувані в багатьох галузях, таких як державна та/або приватна релігійна освіта, церковна дияконія (соціальне служіння), державне управління та культурне посередництво, сприяння психосоматичного здоров’я, управління світовою релігійною спадщиною та видавнича справа.

    Тут українська делегація зустрілася з деканом Богословського інституту професором Еммануїлом Карагеоргудісом та завідувачами кафедр професором Дімітріосом Мосхосом і протопресвітером Афанасієм Меліссарісом.

    У ході розмови з керівництвом Богословської школи як провідного закладу вищої духовної освіти Греції були обговорені шляхи співпраці з Київською православною богословською академією як провідним закладом вищої духовної освіти України.

    12 вересня 2024 року делегація академії відвідала Міністерство освіти, у справах релігій і спорту Греції. Тут представники провідного закладу вищої духовної освіти України зустрілися з Генеральним секретарем у справах релігій паном Георгієм Калантзісом.

    Під час дружньої плідної бесіди сторони обговорили можливості сприяння уряду Греції в практичній реалізації академічної міжнародної мобільності учасників освітнього процесу та стажування науково-педагогічних працівників закладів вищої духовної освіти України, проведення спільних наукових заходів, перекладу та видання літератури тощо.

    Отець Олександр подякував пану Георгію за сприяння освітнім проєктам, що вже відбулися за підтримки уряду Греції, і висловив сподівання за втілення в життя запланованих у майбутньому.

    Того ж дня протоєрей Олександр Трофимлюк та інші члени делегації Київської православної богословської академії відвідали Вищу церковну академію Афін, де зустрілися з Президентом ученої ради АфанасіємКапсалісом та керівниками кафедр і структурних підрозділів.

    Освітній процес Вищої церковної академії Афін контролюється Міністерством освіти, у справах релігій і спорту Греції, тому дипломи випускників академії визнаються державою.

    Академія працює за двома освітніми програмами з тривалістю навчання 8 семестрів: пастирською програмою та програмою управління об’єктами церковної культурної спадщини. З 2017 року Церковна академія Афін працює за програмою Erasmus+ для вищої освіти.

    Після тривалої дружньої бесіди було підписано Угоду про співпробітництво між закладами освіти за програмою Erasmus+ та досягнуто домовленості про співпрацю в освітніх програмах магістра та доктора філософії, які зможе реалізовувати Київська православна богословська академія.

    Представники Київської православної богословської академії 13 вересня 2024 року зустрілися з ігуменом монастиря Успіння Пресвятої Богородиці, що височить на горі Пенделі в Афінах, старцем митрополитом Термопілонським Іоаном (Сакеларіу).

    Обитель відома не тільки своєю імпозантною архітектурою, а й цікавою історією. Заснована у 1578 році святим Тимофієм, який був єпископом на острові Евбея. В Аттиці він опинився не з власної волі. З Евбеї йому довелося тікати через відмову перетворити християнський храм на мечеть, як того вимагали пануючі на той час турки. Після втечі святий Тимофій опинився на горах Пенделі, де був у відносній безпеці. Тут він вирішив заснувати монастир.

    Багато століть монастир відігравав ключову роль у житті афінян. Тут ховалися під час смертельних епідемій та під час грецької революції 1821 року. Під час усього турецького панування у підвалі монастиря розташовувалася таємна школа, де ночами діти вивчали грецьку мову.

    Храм монастиря було відновлено в 1953 році, а єдина вціліла від старого часу його частина – це прикрашений фресками XVII століття внутрішній притвор. Новий розпис храму належить знаменитому іконописцю Фотісу Кондоглу. Також на території монастиря можна побачити дві каплиці. Одна присвячена святому апостолу Павлу, а інша – засновнику монастиря святому Тимофію.

    Східне крило монастиря займає Міжправославний центр Церкви Греції, заснований 1971 року. Він являє собою готель та конференцзал із сучасним обладнанням. Також у приміщеннях монастиря є невеликий музей із релігійними реліквіями та чудовою бібліотекою.

    Для української делегації екскурсію провів директор Міжправославного центру п. Сергіос Воілас.

    У головному храмі монастиря, з благословіння ігумена митрополита Іоана, ректор КПБА протоєрей Олександр Трофимлюк у співслужінні з протоєреєм Віталієм Клосом та протоєреєм Василем Лилом звершили молебень за перемогу України над російським агресором.

    За богослужінням молилися директор Міжправославного центру п. Сергіос Воілас зі співробітниками та члени української делегації Богдан Колодій, Максим Макеєв та Василь Прус.

    Наприкінці сторони обмінялися памʼятними подарунками.

    Цього ж дня українська делегація відвідала Посольство України в Грецькій Республіці.

    Тут представники Київської академії мали дружню розмову з тимчасово повіреним у справах України Володимиром Ляшенком та іншими співробітниками Посольства.

    14 вересня 2024 року делегація КПБА зустрілася з членом Синодальної комісії з міжправославних та міжхристиянських звʼязків, відомим богословом-каноністом митрополитом Перістерійським Григорієм (Папатомасом).

    Під час зустрічі були обговорені питання міжправославних стосунків, розвитку освітніх і наукових проєктів між Церквами Греції та України тощо.

    Представники Київської православної богословської академії на чолі з ректором 15 вересня 2024 року відвідали місійне товариство Елладської Православної Церкви «Апостоліки дияконія» (апостольське служіння), де мали зустріч з генеральним директором митрополитом Фанарійським Агафангелом.

    Товариство координує діяльність різних церковних організацій, а також просвітницьку діяльність монастирів та скитів. Існує з 1936 року, офіційну реєстрацію отримало у 1946 році, статут затверджений у 1969 році. Керується Центральною радою, що складається із 7 осіб, під головуванням архієпископа Афінського; до ради входять: єпископ –генеральний директор, 2 члени Священного синоду ЕПЦ, 2 професори Афінського університету та представник Міністерства освіти Греції. Крім ради є 4 департаменти: з адміністративних та економічних справ, місіонерсько-просвітницький, видавничий, департамент телерадіомовлення та бібліотек. У Центрі «Апостоліки дияконія» розташовується Виконавчий комітет Священного Синоду та його Економічний відділ, а також Афінський міжхристиянський центр, редакції журналів, газети та радіостанції Церкви Греції.

    Цілями «Апостоліки дияконії» є турбота про підготовку проповідників, сповідників та помічників у церковній роботі, систематичне вивчення та організація катехитичної роботи Церкви загалом, відмінна підготовка кадрів та підтримка учнівської молоді, зміцнення будь-якими відповідними засобами православного світогляду грецького народу, інформування про відвідування Греції іноземцями, турбота про освіту соціальних працівників Церкви та зміцнення її соціальної роботи, піклування про всі види церковних видань, турбота про церковні передачі та публікації для засобів масової інформації, а також виробництво освітніх аудіовізуальних матеріалів.

    Отець Олександр запропонував високодостойному владиці Агафангелу можливі шляхи співпраці в освітній, соціальній, просвітницькій та видавничій сферах.

    Митрополит Агафангел на честь приїзду української делегації влаштував святкове прийняття.

    На завершення поїздки представники академії мали змогу взяти участь у богослужіннях.

    Так, у день свята Воздвиження чесного і животворчого Хреста Господнього, 14 вересня 2024 року, делегація Київської православної богословської академії відвідала храм на честь святої Марини міста Афін на запрошення настоятеля архімандрита Серафима Димитріу.

    Святкову Божественну літургію очолив митрополит Врестенський Феокліт, якому співслужили професор протоєрей Олександр Трофимлюк, архімандрит Серафим Димитріу, протоєрей Віталій Клос, протоєрей Василь Лило та священник Сергій Бовкун.

    Історія храму святої Марини розпочалася у 1935 році, коли бідні жителі Іліуполі, передмістя Афін, вирішили збудувати у своєму районі церкву. Спочатку це був невеликий дерев’яний намет, який згодом завдяки старанності парафіян і жертводавців перетворився на чудовий чотириповерховий храм, урочисто освячений у 1986 році.

    З моменту заснування храму у ньому розпочалася широка благодійна діяльність. Іліуполі заселявся в 1930-і роки бідняками, які купували тут дешеві ділянки землі і будували на них свої халупи. Ці люди потребували допомоги, і її почала надавати громада храму.

    Сьогодні парафіяни церкви святої Марини продовжують традиції: тут діють благодійна їдальня, служба донорства крові, дитячий садок, допомога наркозалежним та багато іншого. Фінансують усе це самі парафіяни. На головній сторінці сайту храму містяться слова: «Ти голодний? Тобі холодно? Церква подбає про тебе».

    Після літургії архімандрит Серафим провів екскурсію храмовим комплексом та влаштував для гостей з України прийняття, під час якого відбулася дружня бесіда.

    У дванадцяту неділю після Пʼятдесятниці, 15 вересня 2024 року, делегація Київської православної богословської академії відвідала паломницький храм великомучениці Варвари міста Афін, що знаходиться на території місійного товариства Елладської Православної Церкви «Апостоліки дияконія».

    Божественну літургію очолив настоятель храму протоєрей Анастасіос Сонідіс, якому співслужилипрофесор протоєрей Олександр Трофимлюк, протоєрей Віталій Клос, протоєрей Василь Лило та священник Сергій Бовкун.

    За богослужінням молилися співробітники Посольства України в Грецькій Республіці на чолі з тимчасово повіреним у справах України Володимиром Олександровичем Ляшенком.

    16 вересня 2024 року делегація Київської православної богословської академії відбула до України.

    Найсвіжіше

    Популярне