Митрополит Мурманський РПЦ Митрофан (Баданін) протягом багатьох років ставить під сумнів приналежність до Норвегії півострова Варангер, називаючи його “православною землею”, яку нібито “віддали недобросовісні чиновники” у 1826 році. В Норвегії такі висловлювання розцінюють як ідеологічну підривну діяльність.
Цю інформацію опублікував телеграм-канал «Християни проти війни» з посиланням на матеріал в The New Yorker від 9 вересня 2024 року.
Під керівництвом Митрофана діє православна церква в прикордонному норвезькому місті Кіркенес. У 2019 році митрополит намагався отримати інформацію про місцеве підприємство, яке забезпечує місто питною водою. У 2023 році він на російсько-норвезькому кордоні заявив, що “тут починається ворожий і недружній світ”. Під час одного зі своїх виступів перед солдатами митрополит поставив питання: що станеться, якщо Росія програє війну в Україні? І натякнув на можливість катастрофічних наслідків: “Чи є сенс продовжувати історію? Чи настав час принести вогонь і сірку на землю, і нехай усе згорить”.
Норвезький професор Карі Ага Мюклебост назвав діяльність Митрофана в прикордонній зоні Фіннмарк ідеологічною пропагандою, метою якої є утвердження думки про історичну присутність Росії в регіоні.
“Вони використовують історичні факти для легітимізації ідеї, що ця територія належить до російської культурної сфери”, — зазначив професор. Він додав, що цей регіон має стратегічну цінність для російської ядерної оборони, а поновлені поморські хрести, освячені Митрофаном, можуть стати об’єктом військової оборони.
Як зауважує «Релігія в Україні», раніше «Християни проти війни» повідомляли про позбавлення сану антивоєнного священика з Норвегії о. Дмитра Останіна, який був українцем з Дніпропетровщини та служив настоятелем Богоявленської парафії РПЦ в місті Берген. Московський єпархіальний суд виніс це рішення 22 липня 2024 року, звинувативши його та інших кліриків, які виступали проти війни, у порушенні присяги на основі 25-го правила святих апостолів. Це рішення затвердив патріарх Кіріл.
Останін відкрито висловлював свої проукраїнські погляди та виступав проти війни, через що зазнавав переслідувань з боку російських активістів. Він також підписав відкритий лист священиків РПЦ проти війни, його підпис під зверненням № 187.
12 березня 2024 року Синод РПЦ відкликав його у розпорядження патріарха Кіріла, а 7 червня того ж року було видано указ про заборону Останіну здійснювати служіння.