Неділя, 22 Грудня, 2024
Бiльше

    “Готовність на діалог є”. Делегація Вселенського Патріарха зустрілась з митрополитом Онуфрієм

    Напередодні Дня незалежності України у рамках візиту до Києва делегація Вселенського патріархату зустрілася з предстоятелем Української православної церкви (донедавна Московського патріархату) митрополитом Онуфрієм.

    Це перший офіційний і прямий контакт між Вселенським патріархатом та УПЦ з 2018 року – моментом розриву спілкування.

    Про це ВВС Україна повідомив співрозмовник, близький до Вселенського патріарха. Також цю інформацію ВВС Україна підтвердило джерело в УПЦ.

    Співрозмовник, близький до Вселенського патріарха, каже, що перемовини пройшли у добрій атмосфері й показали, що готовність до діалогу з боку УПЦ є.

    У склад делегації входить архієпископ Вінніпезький Іларіон, митрополит Пісідійський Іов та патріарший диякон Епіфаній Кам’янович. Всі вони українці за походженням.

    Делегація також зустрілася з предстоятелем Православної церкви України митрополитом Епіфанієм, керівником УГКЦ Святославом, а також колишнім патріархом УПЦ КП митрополитом Філаретом.

    Також запланована зустріч з президентом України Володимиром Зеленським.

    Як повідомляли у Вселенському патріархаті, основна увага під час візиту буде приділена пошуку шляхів порозуміння між православними України та діалогу для досягнення єдності у церковному питанні.

    Як почався діалог УПЦ з Константинополем

    “Готовність до діалогу є. Головне її не нищити і показати свої добрі наміри”, – запевнив ВВС Україна співрозмовник у Вселенському патріархаті.

    УПЦ слідом за Російською православною церквою, до якої вона тоді належала, в 2018 році розірвала стосунки з Вселенським патріархатом. Це було пов’язане зі створенням та проголошенням автокефальної Православної церкви України, якій патріарх Варфоломій надав томос.

    “Зустріч з делегацією Вселенського патріархату відбулася вперше за шість років у дуже братській атмосфері”, – твердить співрозмовник ВВС.

    Поки що факт зустрічі та початок розмови – це головний результат.

    “Ще рано говорити про плоди зустрічі, але деяким діячам аж дуже хочеться, щоб плодів не було”, – каже співрозмовник і натякає, що в Україні є багато противників плідних перемовин щодо порозуміння між православними.

    Як каже співрозмовник ВВС Україна у Вселенському патріархаті, митрополит Онуфрій сам побажав зустрітися ще на початку літа і навіть передав тоді патріарху Варфоломію подарунок через митрополита Православної церкви в США Тихона.

    При цьому співрозмовник у Вселенському патріархаті твердить, що інформація ЗМІ, що перемовини нібито зазнали фіаско, а делегація Вселенського патріархату була незадоволена складом перемовної групи УПЦ, не відповідає дійсності.

    Джерело ВВС Україна в УПЦ підтвердило сам факт зустрічі. Але жодних фото сторони не публікують.

    Співрозмовник каже, що після зустрічі сторонам стало зрозуміло, що інформацію про позицію Константинопольської патріархії під час зустрічей з українськими представниками вітчизняні ЗМІ не рідко подають в стилі “видання бажаного за дійсне”.

    “Це ж стосувалося і нібито схвалення патріархом Варфоломієм законодавчої заборони УПЦ”, – каже співрозмовник.

    “Якщо образно, то панувала думка, що ПЦУ для всіх стала наче валіза без ручки, тягнути яку стає все важче. Звісно, церкві потрібно йти вперед. А вже з такою валізою, чи якось її переобладнати, над цим слід наполегливо думати і молитись всім сторонам”, – додав він.

    Поки що митрополити Епіфаній та Онуфрій зустрічались хіба що на протокольних заходах

    Після зустрічі делегації з митрополитом Епіфанієм предстоятель ПЦУ нагадував, що протягом понад п’яти років він закликав і продовжує закликати до діалогу, але жодної конструктивної відповіді від УПЦ не було.

    “Ними було оголошено три вимоги, які означають, що ми мали би відмовитися від рішень Матері-Церкви, від томоса, від всього, що зробив для України Вселенський патріарх. Чи можливо виконати такі передумови, якщо вони спрямовані не на єдність, а на руйнування Помісної Церкви? Очевидно, що такі ультиматуми не можна прийняти”, – вважає Епіфаній.

    “Тому ми наголошуємо, що слід говорити без передумов, сісти, випити чаю чи кави, подивитися один одному в очі, говорити з чистого аркуша про те, як діяти далі, а не згадувати всі минулі образи. І якщо митрополит Онуфрій погодиться – я можу і завтра з ним сісти і говорити”, – казав предстоятель ПЦУ.

    Про що можуть домовлятись УПЦ та Вселенський патріархат

    20 серпня Верховна Рада ухвалила закон, яким забороняє Російську православну церкву в Україні, яка підтримує війну Росії проти України. Щодо УПЦ цей закон відкриває шлях судової заборони через те, що вона може досі бути частиною Московського патріархату.

    Сама УПЦ твердить, що ще в травні 2022 року відділилась від РПЦ і тепер є самостійною. Там називають закон щодо заборони порушенням прав людини та гоніннями на церкву.

    Попри це більшість українців, як свідчать соцопитування, підтримують заборону УПЦ.

    Як свідчать дані, помісну ПЦУ підтримують понад 50% українців, а УПЦ – близько 5%.

    Через загрозу заборони, втрату підтримки у суспільстві та політику Володимира Зеленського на досягнення “духовної незалежності” від Москви в Україні та світі, говорять про потребу міжправославного діалогу.

    Перед ухваленням закону предстоятель ПЦУ Епіфаній закликав УПЦ до діалогу щодо об’єднання.

    Для Вселенського патріарха єдиною канонічною церквою в Україні є ПЦУ, а всі решта мали послідувати томосу та приєднатись до неї.

    Проте більша частина УПЦ не захотіла цього робити. В УПЦ раніше заявляли, що головною передумовою до діалогу є мораторій на переходи парафій від УПЦ до ПЦУ.

    З іншого боку, ще рік тому Вселенський патріарх створив комісію, яка мала би займатись питанням діалогу українських православних.

    Наразі важко сказати, яким може бути цей діалог та порозуміння.

    Як кажуть співрозмовники, про якийсь новий томос чи створення екзархату (прямого представництва патріарха, яке б йому напряму підпорядковувалось), щоб до нього долучилась частина УПЦ, мова не йде.

    Найімовірніший шлях, як вказували експерти, – це діалог про долучення УПЦ до ПЦУ. Але більшість оглядачів дуже песимістичні щодо перспективи такого розвитку подій.

    Найсвіжіше

    Популярне