Понеділок, 23 Грудня, 2024
Бiльше

    Візит делегації ПЦУ до Вселенського Патріархату

    17 травня 2024 року з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, Предстоятеля Православної Церкви України, делегація у складі заступника голови Управління зовнішніх церковних зв’язків митрополита Білоцерківського Євстратія, намісника Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври єпископа Бориспільського Авраамія та протодиякона Сергія прибула до Стамбулу (Туреччина). В аеропорту гостей зустріли представники Вселенського Патріархату.

    18 травня, в суботу, делегація ПЦУ відвідала Патріаршу резиденцію на Фанарі, де після завершення чергової сесії Священного Синоду Вселенського Патріархату Його Всесвятість Архієпископ Константинополя – Нового Риму і Вселенський Патріарх Варфоломій прийняв делегації Болгарської Православної Церкви та Православної Церкви України.

    Делегація БПЦ у складі митрополита Пловдивського Миколая, митрополита Старозагорського Кіпріана, митрополита Доростольського Якова, єпископа Величського Сіонія та єпископа Смолянського Віссаріона, духовенства і мирян, прибула до Царгорода для відзначення 1160-ліття Хрещення Болгарського народу. Урочистості були організовані болгарською православною громадою Стамбула під омофором Вселенського Патріарха, настоятелем якої є архімандрит Харалампій (Нічєв). У храмі цієї громади в ім’я святого Стефана («Залізна церква») на березі затоки Золотий ріг болгарські ієрархи на чолі з митрополитом Миколаєм ранком суботи звершили Божественну літургію.

    Під час прийняття у залі Патріархії Його Всесвятість Патріарх Варфоломій підкреслив духовну радість, з якою в дні прославлення Святої Пасхи Матір-Церква Константинопольська, Вселенський Патріархат, приймає представників двох своїх Церков-Дочок – Болгарської та Української. Також Патріарх оголосив, що напередодні отримав лист від Місцеблюстителя Патріаршого Престолу БПЦ митрополита Врачанського Григорія із запрошенням йому прибути до Софії в час проведення виборчого Собору БПЦ та інтронізації новообраного Болгарського Патріарха.

    «Ми живемо у важкий час, коли свідчення Православної Церкви є більш ніж необхідним, і для цього свідчення нам потрібна єдність і любов, щоби воно було належним. З цієї точки зору, підкреслю, що ваш візит, зустріч усіх нас тут, де живе Матір-Церква, є історичними, дуже важливими», – сказав Патріарх Варфоломій. Від імені болгарської делегації митрополит Миколай висловив радість з приводу візиту, святкових заходів та богослужіння у храмі святого Стефана.

    Після офіційного обіду для членів Священного Синоду Вселенського Патріархату та обох делегацій, зустріч продовжилася. Митрополит Білоцерківський Євстратій передав теплі вітання Вселенському Патріарху Варфоломію від Предстоятеля Православної Церкви України Блаженнійшого Митрополита Епіфанія. Владика засвідчив незмінну вдячність Патріарху за його духовну підтримку для українського народу під час російської агресії, за його тверде свідчення, що це не «священна війна», як її називають з російського боку, а справді диявольська війна. Також слова подяки виголосив єпископ Бориспільський Авраамій. Вітаючи єпископа Авраамія, як новопоставленого архієрея та намісника Київської Лаври, Патріарх Варфоломій подарував владиці панагію з образом Богородиці «Непереможна Воєвода».

    Наприкінці того ж дня відбулася офіційна вечеря для учасників двох делегацій.

    Вранці 19 травня, в неділю жінок-мироносиць, у Патріаршому ставропігійному монастирі на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело» відбулася Божественна літургія, яку очолив Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій. Йому співслужили члени Священного Синоду Вселенського Патріархату та члени делегацій Болгарської Православної Церкви і Православної Церкви України: митрополит Пловдивський Миколай (БПЦ), митрополит Старозагорський Кіпріан (БПЦ), митрополит Білоцерківський Євстратій (ПЦУ), митрополит Доростольський Яків (БПЦ), єпископ Величський Сіоній (БПЦ), єпископ Смолянський Віссаріон (БПЦ) та єпископ Бориспільский Авраамій (ПЦУ). Ієрархи та духовенство трьох Церков – Матері-Церкви Константинопольської, первородної її Дочки – Церкви Болгарської та Церкви-Дочки Української, засвідчили євхаристійне єднання.

    У храмі під час літургії також молилися ієрархи Вселенського Патріархату, зокрема митрополит Вінніпегу і Предстоятель Української Православної Церкви Канади Іларіон, архієпископ Антидонський Нектарій – Екзарх Єрусалимського Патріархату і Святого Гробу в Константинополі, українські дипломати в Стамбулі на чолі з Генеральним консулом паном Романом Недільським.

    У своєму слові після Божественної Літургії Патріарх згадав про жінок-мироносиць, які першими почули радісну звістку про Воскресіння Господа, а також висловив радість з приводу участі у сьогоднішній Божественній Літургії ієрархів з двох дочірніх Церков, Болгарії та України.

    «Звістка про Воскресіння проголошується на сьогоднішньому святі «поза стінами» (монастир Живоносного Джерела розташований за стародавніми стінами Царгороду – прим. пер.). Такою є остання заповідь Христа Своїм учням: йти до світу, поза стіни міст, і проповідувати Воскресіння «всюди», з самим Господом як співпрацівником, Який підтвердить слово «через наступні знамення». Знаком вічної присутності Господа серед нас є зібрання з братами архієреями двох дорогих дочок Константинопольської Церкви, а саме Автокефальних Церков Болгарії та України. Ваша присутність, всечесні брати, у домі спільної Матері-Церкви, є для нас приводом для підбадьорення, бо труди її, завжди спрямовані на благо своїх дітей, не були безплідними. Водночас ми певні, що і для вас паломництво до Великої Церкви Христової є духовним поверненням до купелі, яка відродила і просвітила ваші народи і була вирішальним і благотворним поворотом для їхньої  історії та культури», – сказав у своєму слові Його Всесвятість Патріарх Варфоломій.

    Завершилося історичне богослужіння заупокійною молитвою біля гробниць попередніх Вселенських Патріархів, які поховані у дворі монастиря, та спільною трапезою.

    В публікації використані матеріали офіційного сайту Вселенського Патріархату

    Найсвіжіше

    Популярне