Рівненський священник Віталій Поровчук видав кишеньковий “Молитовник Війська Українського” накладом у дві тисячі екземплярів. Це друге його перевидання, перше надрукували у 2014 році, з початком війни Росії проти України.
Священник, капелан станиці “Рівне пласт”, один з упорядників та видавців молитовника Віталій Поровчук розповів Суспільному про перевидання та як молитва допомагає на передовій.
“Це можливість військовим помолитися”
Над видавництвом молитовника для військових священник працював разом із випускником Рівненської духовної семінарії Тарасом Рябчевським.
“Ідея була така, щоби дати військовим можливість помолитися. В умовах бойових дій виникають різні непередбачувані обставини. Наприклад, потреба охрестити дитину чи дорослого при загрозі смерті. Поховати людину, коли немає священника. Також вислухати сповідь, хоч згідно із канонами Церкви її може приймати священник, але підтримати людину в останню її хвильну — потрібно. Там це все в молитовнику цьому є”, — розповів отець.
“Молитовник Війська Українського” має 274 сторінки, його наклад дві тисячі примірників. Видавництвом займалася львівська друкарня.
У зібранні передбачені молитви за Україну в період бойових дій, для військовополонених, при пораненні чи хворобі, молитви за загиблими та інші. Окрім коротких молитов для військових, там є тексти літургії, уривки віршів з Біблії та духовні поради.
“З одного боку — це традиційні молитви, які є у кожному православному молитовнику. Це молитви, які укладали упродовж двох тисяч років. Є молитви сучасні, які укладалися у 20-21 столітті — це молитви, присвячені умовам воєнного стану. Хто їх автори — невідомо, можливо, капелани. У нас є одна історична молитва, яка укладена капеланами армії Української Народної Республіки у 1918 році, її знайшли дослідники в Києві в одному з архівів”, — поділився отець Віталій.
За його словами, бюджет другого видання — близька ста тисяч гривень. Залучати гроші на видавництво допомагали пластуни та благодійний фонд “Скарбниця Надії”. У молитовнику написано, що це “Подарунок від українських пластунів українським воїнам”.
Перших 63 молитовники вже відправили військовим, розповів Віталій Поровчук:
“Ми тільки почали поширювати другий наклад. Відправили в Житомирській гарнізон, де служить пластун, отець Павло Кобзар. Є різні форми поширення цих молитовників. Відправляємо через капеланів, також люди звертаються через соцмережі або дзвонять. Сам їздив служити для військових та роздав. Зараз теж, можливо, буду роздавати”.