Субота, 23 Листопада, 2024
Бiльше

    В Одесі оцифровують хрести старовинного козацького цвинтаря, який спростовує міф роспропаганди

    В Одесі оцифровують хрести старовинного козацького цвинтаря, більш відомого як Сотниківське або Куяльницьке кладовище. Збереження цієї пам’ятки має надвелике значення, бо вона наочно спростовує головний міф російської пропаганди щодо Одеси: про те, що місто нібито заснувала Катерина Друга, а на цих землях раніше нічого не було.

    Навіть серед одеситів далеко не всі знають, що буквально за кілька кілометрів від центру міста є старовинне козацьке кладовище. На ньому поховані чорноморські козаки та члени їхніх родин. А опинилися вони тут наприкінці вісімнадцятого століття, інформує видання podrobnosti.ua

    Це і ті козаки, які жили під Османською імперією – зокрема, після зруйнування Запорізької Січі Катериною Другою тисяча сімсот сімдесят п’ятого року, які, власне, до Хаджибею. Тоді і переселилися, а далі – це також ті запорожці, які не побажали переселятися за наказом Катерини Другої на Кубань.

    Зараз хрести оцифровують активісти громадської організації. За допомогою потужних фотокамер сканують найдрібніші деталі надгробків.

    Ця технологія називається фотограмметрія. Для оцифрування одного такого хреста потрібно зробити близько чотирьохсот фотознімків.

    Тарас Гончарук, професор кафедри історії України та спеціальних історичних дисциплін ОНУ ім. Мечникова: “Просто це наочний приклад того, що Одеса була ще до приходу сюди влади російської імперії, що Одеса старіше ніж той самий офіційний тисяча сімсот дев’яносто четвертий рік, коли нібито Катерина заснувала це місто. Тут – хрести, які старше”.

    Ще одна ціль проєкту – зібрати максимально повну інформацію щодо хрестів та написів на них – для майбутніх досліджень та, можливо, реставрацій. Адже вже зараз, навіть без обстрілів, надгробки руйнуються та вкриваються мохом – хоча кладовище і занесене до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

    Загалом активісти планують оцифрувати двадцять три хрести Куяльницького кладовища. А вже на початку весни каталог 3D-моделей мають викласти на сайті організації, де з унікальною спадщиною зможуть ознайомитися усі охочі.

    Найсвіжіше

    Популярне