Православна Церква України стверджує, що не варто ототожнювати преподобного Іллю Муромця Печерського з героєм російських билин. Це, ймовірно, було вигідно зробити Росії ще до утворення Московського царства, коли вона привласнила пам’ять про цього українського святого.
Водночас, як наголошують історики, Росія змінила й ім’я святого, адже в Україні він носив ім’я Ілля із села Морівська поблизу Чернігова (Ілля Морівець, Муровець). Росіяни перейменували його на Іллю Муромця, нібито з міста Муром у Росії, повідомляє ПЦУ.
При цьому найдавніші билини та перекази спростовують можливість народження Іллі Муромця на теренах сучасної Росії. У текстах зазначалося, що він прибув до Києва за один день, тоді як відстань з Мурому до Києва складає 1200 кілометрів.
Дослідники стверджують, що до образу Іллі Муромця в пізніх російських редакціях наклали розбійника Ілька Коровіна, який видавав себе за неіснуючого царевича Петра у часи Смути.
Водночас підкреслюється, що Ілля Муромець українською історичною постаттю та вшановується в ПЦУ як святий. Його нетлінні мощі покояться у Києво-Печерській лаврі з кінця XII століття.
Мощі святого вперше дослідили експерти і серед іншого встановили, що преподобний Ілля мав хворобу кісток тож, як і билинний герой-богатир, змолоду не міг ходити. За висновками дослідників, хвороба кісток вплинула на те, що Ілля Печерський мав надто кремезну статуру як на той час. До того ж, на кістках Іллі вчені виявили сліди багатьох битв: множинні перелами, сліди від ударів списа, меча. Це підтверджувало, що святий був воїном.
У ПЦУ наголошують, що преподобний Ілля Муромець – український богатир і святий, а не персонаж російських переказів. Це черговий випадок викрадення Росією історичної спадщини українського народу.