Український доктор історичних наук та професор кафедри історії ім. проф. М. П. Ковальського, Андрій Смирнов, виступив на дискусійній панелі про Україну під час XVI Генеральної асамблеї Конференції Європейських Церков, яка проходила в Таллінні з 14 по 20 червня під темою “З Божим благословенням формувати майбутнє”.
Про це повідомляє Острозька Академія.
У своєму виступі професор Смирнов звернув увагу на виклик, який становить війна в Україні для православних спільнот. Він підкреслив, що досягнення стійкого та інклюзивного миру вимагає не лише відновлення територіальної цілісності України, але й прийняття конкретних заходів, таких як створення міжнародного трибуналу для російських злочинців, розробка механізму перехідного правосуддя та відновлення стосунків всередині українського суспільства й на глобальному рівні.
Зокрема, професор зазначив, що російська агресія проти України мала негативний вплив на релігійні організації, спричинивши пошкодження або зруйнування понад 500 сакральних об’єктів. Андрій Смирнов підкреслив, що відсутність офіційного діалогу й порозуміння між православними церквами в Україні ускладнює релігійну ситуацію та провокує суспільні конфлікти.
Він розповів про діяльність ініціативної групи духовенства і мирян УПЦ МП і ПЦУ, які закликали «без будь-яких попередніх умов розпочати прямий діалог для розробки моделей, які б дали можливість у перспективі об’єднати УПЦ та ПЦУ в єдину Помісну Церкву».
Також пан Андрій підсумував, що християнські спільноти мають бути пророчим голосом під час війни й можуть відіграти основну роль у суспільному порозумінні на шляху до сталого миру в Україні.