За кілька днів до Львова приїде Ілля Катальдо, стигматик з Італії. Його приїзд відбуватиметься під гаслом: «Їду, щоб витерти сльози Україні». А реколекційно-молитовні зустрічі з ним відбуватимуться впродовж трьох днів у храмі Христового Воскресіння УГКЦ (вул. Городоцька, 319-А).
В 2017 році Ілля Катальдо вже відвідував Україну, його приїзд супроводжувався потужною промоцією в медія, реакція на його візит була неоднозначна, повідомляє «Духовна велич Львова».
А для початку з’ясуймо, хто такі стигматики? Стигматиками в Католицькій церкві називають людей, у яких проявляються рани, як правило, відкриті, на тих місцях, що, згідно з церковною традицією, були пробиті цвяхами, списом або терновим вінком у Ісуса Христа на Голгофі. Найвідомішими стигматиками в історії були святий отець Піо з Пьєтрельчини (жив у 20 столітті) та святий Франциск з Асижу (жив на зламі 12 та 13 століть), з жінок – святі Катерина Сієнська, Рита Кашійська, Вероніка Джуліані, Джемма Ґалґані та Роза з Ліми. Разом з тим, упродовж століть жило чимало інших стигматиків – до одних Церква була прихильною, а до інших – ні. Наука також вивчає це явище, але розглядає його виключно в площині психосоматичній.
Хто такий Ілля Катальдо? Згідно з повідомленнями в оголошенні про заходи за його участі, він – «брат» і «стигматик». Йому вже за 60. Варто зауважити, що братами та сестрами в Церкві можуть називати як звичайних віруючих – парафіян, так і людей, які ведуть богопосвячене життя – монахів та монахинь. Священників, як правило, називають титулом «отець», навіть якщо вони монахи. Ілля Катальдо не має сану священнослужителя і не є монахом. Тому, з однієї сторони, називати його братом не є гріхом, однак у католицькому середовищі це може скласти неправильне враження, ніби він є монахом.
При цьому Ілля не провадить звичайного життя мирянина – за повідомленнями, він живе подібно до богопосвяченої особи, через що скептики називають його «квазімонахом». Особливістю Іллі Катальдо є те, що він стигматик, і то вже близько 30-ти років. Його прихильники відзначають, що молитва брата Іллі має особливу силу, а сам «брат» має особливі духовні дари. Ще в 1990-х Ілля Катальдо перебував на новіціаті у капуцинів, але у 1994 році залишив його. З 2003 року він переїхав до колишнього францисканського монастиря в м. Кальві, Умбрія. Жодного канонічного статусу цей «монастир» не має.
2017 рік. Ілля Катальдо в Україні. Його приїзд був широко анонсований, брат Ілля відвідав різні міста, молився на богослужіннях. З повідомлень ЗМІ складалось враження, що візит має повну адаптацію церковної влади в Україні, як зі сторони УГКЦ, так і РКЦ, а з їхніми митрополитами у Іллі була запланована зустріч. У деяких повідомленнях навіть говорилось про приїзд «сучасного отця Піо» та «ангела миру», тож не буде перебільшенням сказати, що ажіотаж був чималий. Щоправда, подекуди зазначалось, що Церква ще не визначилась щодо Іллі Катальдо, але «спостерігає» за «братом», також повідомлялось, що в Італії «на території дієцезії його просять не організовувати молитовні зустрічі».
В Україні реколекції, які провадить брат Ілля, теж викликали неоднозначну реакцію в сердовищі римо-католиків. Зокрема, єпископ-помічник Харківсько-Запорізької дієцезії Ян Собіло закликав вірян утриматися від участі у таких зустрічах. Але львівський митрополит Мечислав Мокшицький зазначив, що потрібно користуватися дарами і харизмами, які дає Господь, бо це може підтримати на дусі у важкий для України час. Дуже позитивно сприймав приїзд брата Іллі також єпископ Кам’янець-Подільської дієцезії Леон Дубравський.
У коментарі CREDO єпископ Ян Собіло тоді наголошував, що завжди потрібно дивитися на наслідки: «Сьогодні є різні харизматичні групи. Треба подивитися, що далі з цією людиною. І те, що людина кричить на екзорцизмі, а потім перестала кричати – ще не означає, що вона звільнена. Людина, яка падає на харизматичній молитві — це ще не значить, що Господь до неї доторкнувся. Треба роздивитися, що з цією людиною є в житті. Чи дійсно є добрі плоди після цих випадків. Тому що ніхто не слідкує, що трапляється з людиною, яка потрапляє в різні харизматичні рухи. Є рухи від Святого Духа, а є омана, тому наше завдання — обережно дивитися і слідкувати за життям людей, які брали участь у таких різних справах. Тому сьогодні прошу бути обережним із цим стигматиком».
Реакція Церкви в Україні на приїзд Іллі Катальдо в червні 2023 року. У коментарі сайту «Духовна велич Львова» в Львівській Архідієцезії РКЦ повідомили, що приїзд Іллі Катальдо з ними не узгоджували. А у Львівській Архиєпархії УГКЦ нам порадили звернутись за поясненням безпосередньо до пароха парафії Христового Воскресіння отця Сергія Швагли, оскільки саме він запросив до своєї громади Іллю.
Отець Сергій Швагла розповів, що Ілля Катальдо їде в Україну, щоб молитися за мир та перемогу; також він планує відвідати в госпіталі поранених українських захисників. «Мета дуже проста – молитва; йде війна, а він, окрім наук, молиться перед Господом Богом. Це є головна мета його візиту – молитися за нас, за Україну», – зазначив священник.
Стосовно церковної оцінки стигм та діяльності Іллі Катальдо парох зауважив, що Церква може дати їм остаточну оцінку лише по їхньому завершенні, достатньо вивчивши та дослідивши. «Є люди, які завжди мають упереджене до когось ставлення, особливо до речей, які не можуть пояснити. Він є стигматик, носить рани Ісуса Христа. Так само було упереджене ставлення і до отця Піо свого часу, так само до Меджуґор’я є упереджене ставлення. Свого часу великий екзорцист Аморт сказав дуже просту річ: за тим явищем треба спостерігати. І то дуже гарно сказано, бо він не сам приїжджає, а з ним разом приїжджає отець Марко, представник Ватикану, який, власне, і спостерігає за тими всіма діями, які відбуваються довкола нього», – розповів отець Сергій.
За його словами, Ілля Катальдо матиме шість духовних наук, під час яких можна буде долучитися до молитви чи поспілкуватися з ним. «Ми нікого не переконуємо, нікого насилу не тягнемо на наші зустрічі з ним, а хто хоче – може прийти, разом помолитися, послухати його науки, які він дає», – зауважив парох парафії Воскресіння, і додав, що особисто знає про випадки оздоровлення і звільнення недужих від одержимості. «Ми спостерігаємо, дивимося; запрошуємо – і дивимося на ті плоди, які він приносить в ті місця, де він є», – сказав отець Сергій.