Неділя, 22 Грудня, 2024
Бiльше

    «Повішений священник УПЦ» та «спалені церкви»: як Росія створює «коло брехні» про Україну в Італії

    Не секрет, що Telegram в Україні давно захопив лідерство серед месенджерів, які використовуються як джерело для оперативних новин. Але це не виключно український чи російський тренд – за кордоном частка користувачів цієї мережі теж зростає.

    Наприклад, за даними аналітиків компанії Sensor Tower, Telegram став найбільш завантажуваним месенджером у Європі за 2022 рік. Саме тому проросійська пропаганда витрачає все більше ресурсів на розвиток «сіток», які транслюють потрібні наративи виключно на іноземну аудиторію.

    Центр стратегічних комунікацій проаналізував роботу однієї з таких сіток, обличчям якої є італійський псевдожурналіст Андреа Лучіді.

    Італієць давно працює на пропаганду РФ

    Лучіді має профілі в Instagram, Twitter та Youtube, але веде їх не надто активно, а аудиторія на кожному з цих майданчиків не перевищує 3000 підписників. Італієць регулярно їздить на тимчасово окуповані території, де знімає пропагандистські сюжети, які потім розповсюджуються на кремлівських медіа з особливим акцентом на тому, що про це повідомляє «італійський журналіст».

    Наприклад, у березні російський пропагандист Владімір Соловйов у своєму телеграм-каналі дякував псевдожурналісту, за те, що той «намагається донести до громадян країни правду». Тоді Лучіді приїхав у Маріуполь, щоб зняти відео на фоні тамтешніх новобудов.

    Головне місце «роботи» Лучіді – Telegram, де він має особистий канал на 7700 підписників, а ще підтримку низки кремлівських майданчиків, які мімікрують під «незалежні» медіа, що хочуть «розповідати правду італійцям».

    Як Росія розганяла грубий фейк про «повішеного священника УПЦ»

    7 травня Лучіді опублікував у себе на сторінці відео з Tik-Tok, на якому українські військові буцімто повісили священника, а потім похизувались ним у соцмережах.

    «Останнім часом дуже часто говорять про релігійні утиски в Україні проти Православної Церкви Московського Патріархату. Ми бачили насильство і ненависть проти релігійних і віруючих. Ми бачили, як київська влада вигнала звичайних ченців з одного з найдавніших і найважливіших для православ’я монастирів. Чого ми ще не бачили, так це те, що українські військові виклали відео, на яких видно повішення нібито ляльки в костюмі православного священника. Все це під веселу пісню», – написав Лучіді у себе в Телеграм-каналі.

    За «дивним» збігом обставин, саме у ті дні відбувались заворушення під лаврою у Києві.

    Важливо уточнити, що Лучіді все ж назвав «повішеного» лялькою, тоді як його російські колеги просто розганяли по соцмережах відео з заголовками «Твари из ВСУ повесили православного священника».

    Станом на 1 червня, цей пост Лучіді набрав вже понад 80 тисяч переглядів, в основному за рахунок репостів на інші контрольовані росіянами канали. Спочатку це відео опинилося ще на одному проросійському каналі, який орієнтований на італійців – Donbass italia (35 000 підписників).

    Вже незабаром до розповсюдження під’єднались і російськомовні Z-канали, де окремо підкреслювали, що це відео опублікував саме італійський журналіст. Це один з улюблених прийомів російських пропагандистів – вкид фейку буцімто не від себе, а від західних медіа.

    Далі фейк почали розповсюджувати по сайтам-«смітникам» та дрібним акаунтам у соцмережах. Важливо зазначити, що великі кремлівські медіа по типу РІА чи ТАСС не включаються у подібні кампанії, залишаючи брудну роботу спеціально створеним під такі завдання майданчикам.

    Росія обожнює вкидати фейки на релігійній основі, а потім ганяти їх по колу

    Італійці вважаються однією з найбільш релігійних націй у Європі, тому не дивно, що кремлівська пропаганда використовує цю особливість для сіяння брехні про Україну та ЗСУ. Наприклад, італомовний Телеграм-канал La terza ROMA (майже 10000 підписників) приділяє цій темі особливу увагу.

    «Через мовчання міжнародної спільноти офіційна православна церква переслідується на всій території України. Спалені церкви, арешти священників, погрози та побиття, постійне насильство над віруючими, не кажучи вже про експропрійовані церкви», – написали у Телеграм-каналі 19 травня.

    Подібні пости виходять регулярно – лише за травень і тільки на цьому каналі Центр стратегічних комунікацій зафіксував більше ніж 10 постів, у яких італійців переконують, що в Україні відбуваються гоніння на віруючих, а країною керують сатаністи.

    Подібні наративи просуваються і на інших італомовних Телеграм-каналах: зокрема, на каналі Un ponte tra Italia e Russia, який веде «італо-російська журналістка Тетяна». У профілі каналу авторка пропонує своїй аудиторії «простір для діалогу», а натомість просуває виключно кремлівську ідеологію, часто торкаючись і релігійних питань.

    Варто згадати також інший відомий фейк на релігійній основі, який отримав широке розповсюдження. У березні 2023 року пропагандисти з Telegram-каналу Readovka опублікували відео, на якому нібито зображені військовослужбовці ЗСУ, що ріжуть сало на Корані, а потім розпалюють ним вогнище, знущаючись з ісламської релігії.

    Тоді Центр стратегічних комунікацій звернув увагу на те, наскільки погано спілкувалися українською люди з відео – у них проскакували відверті русизми та неприхований російський акцент, але російська пропаганда не дбає про якість своїх фейків, роблячи ставку на широту розповсюдження брехні та вразливі категорії людей.

    Найсвіжіше

    Популярне