Єпархія УПЦ (МП) відмовляється укладати договори оренди із заповідником “Чернігів стародавній” на оренду Спасо-Преображенського храму, Єлецького й Троїцького монастирів.
Про це Укрінформу повідомив виконувач обов’язків генерального директора Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” Володимир Хомич.
“У листопаді 2019 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про оренду державного та комунального майна” із відповідною поправкою Кабміну до нього. Відтак культовими спорудами, тобто церквами й монастирями, вже не можна користуватися безоплатно. Раніше єпархія УПЦ мала храми в користуванні, тобто нічого не платила. Через об’єктивні причини (війна) ми не наполягали на негайному виконанні закону. Тим не менш, закон діє, і його треба виконувати. Ми попередили обидві церковні єпархії – і Православну церкву України, й Українську православну церкву – про необхідність укласти договори оренди. ПЦУ погодилася, й ми почали відповідну роботу. УПЦ відмовляється категорично, посилаючись на брак грошей”, – розповів Хомич.
За словами в. о. директора заповідника, напередодні переговорів із представниками церков він звертався до юристів Міністерства культури й Фонду держмайна. В обох випадках фахівці запевнили, що безоплатної оренди бути не може.
“Сума оренди незначна – за нашими попередніми розрахунками, річна оренда Спасо-Преображенського собору обійдеться у 5 175 грн за рік, тобто 431 грн за місяць. За оренду комплексу Єлецького монастиря з шести об’єктів, згідно з оціночною вартістю, доведеться платити 12 144 грн за рік, або 1 012 грн на місяць. Попередня вартість оренди комплексу Троїцького монастиря з 11 об’єктів становить 24 283 грн на рік, або 2024 грн на місяць. На сьогодні намірів укладання оренди немає і заявок від них теж немає. Трактувати це треба так, що вони відмовляються від оренди”, – стверджує Хомич.
Виконувач обов’язків директора заповідника “Чернігів стародавній” упевнений, що представники УПЦ звернуться до суду. В такому випадку процес повернення державі її майна може затягтися.