П’ятниця, 22 Листопада, 2024
Бiльше

    Храм, який ми могли втратити: як відновлювали Андріївську церкву

    Андріївська церква – одна з найвідоміших українських пам’яток отримала одну з найпрестижніших премій Europa Nostra у номінації «збереження пам’яток»

    Нині важко повірити, що храм, який є однієї з візитівок української столиці, п’ятнадцять років тому ми могли втратити.

    Про це пише ТСН.

    Вона одна з візитівок української столиці. Її можна побачити здалеку та впізнати навіть за силуетом. І сьогодні складно уявити – що ще 15 років тому ми могли її втратити.

    Директор заповідника Софія Київська Неля Куковальська – пригадує 2007 рік. Саме тоді моніторинг стану відомої на весь світ Андріївської церкви та пагорбу під нею показав – ситуація критична.

    Храм тоді орендували священники української автокефальної церкви. У дорогоцінних інтер’єрах вони сотнями палили свічки і забивали цвяхи у іконостас Растреллі. На прохання звільнити церкву через аварійний стан не реагували

    Скандал між церковниками та музейниками – дійшов до уряду.

    Одразу ж почалися – термінові, надзвичайно складні  роботи.

    У пагорб, на якому стоїть Андріївська, вбили сотню паль на яких закріпили жорсткий бетонний пояс. На нього натягнули кілька шарів сітки та ґрунтів і завдяки цьому сформували під ним – складну систему гідроізоляції та водовідведення. Зверху, з-під самої церкви, вичистили – залишки струхлявілого фундаменту і сформували – корсет з бетону.

    Коли роботи з укріплення церкви завершили – за роботу взялися реставратори та художники.

    Аби відвідувачі – могли побачити Андрія, реставратори – знесли тамбур, що був побудований за радянської доби. А щоб дізнатися, якими Растреллі задумав – стіни, з них довелося скальпелем зняти тринадцять шарів фарби.

    Майстри працювали на висоті у 27 метрів

    Справжню Андріївську відновлювали – сантиметр за сантиметром.

    Врешті, після понад десяти років робіт храм – відкрився, богослужінням – двома мовами.

    Нині там проходять служби – Всеенського Патріархату. Вони не припинялися навіть під час бойових дій на столичних околицях. За півтора року після відкриття Андріївську відвідали вже – майже 100 тисяч людей. Майстри, які фактично повернули Києву його візитівку дають гарантію – воно простоїть як мінімум ще 300 років.

    Найсвіжіше

    Популярне