Український уряд може без жодних проблем передати частину Києво-Печерської лаври у користування ПЦУ.
Про це у коментарі “Апострофу” розповів посол України у Ватикані Андрій Юраш.
“На сьогоднішній день лавра складається з двох частин – нижньої лаври, яка у 2013 році за уряду Миколи Азарова була віддана буквально за тиждень у довгострокове орендне користування УПЦ МП, та верхньої лаври. Верхня лавра – абсолютно державна власність, нею опікується державний національний заповідник Києво-Печерська лавра і, таким чином, держава залишається абсолютним розпорядником і господарем усіх будівель на території верхньої лаври. У рішенні Священного Синоду Православної Церкви України, де йдеться про створення монастиря та звучить прохання про передачу одного з об’єктів, йдеться саме про верхню лавру. Відповідно, з юридичного погляду, абсолютно немає жодних перешкод для того, щоб держава нарешті визначилася і реалізувала це рішення”, – зазначив Юраш.
Також посол України у Ватикані назвав об’єкти, які могли б перейти у користування ПЦУ, якщо Кабмін ухвалить відповідне рішення.
“Адже вже не один рік йдуть розмови про повернення ПЦУ хоча б одного з об’єктів, що входить до складу національного заповідника, це Церква Спаса на Берестові. Вона поруч, але вона безпосередньо не інтегрована, і це взагалі можна без проблем і сумнівів зробити. Крім того, є об’єкти, які не використовуються жодною Церквою та які не можуть створити жодних конфліктних ситуацій під час передачі, наприклад, Троїцька Надбрамна церква при головному вході з вулиці Лаврської. Також є Всесвятська Надбрамна церква на економічній брамі. Або відновлений державним коштом Успенський собор верхньої лаври. Він перебуває у державному користуванні і держава може визначити порядок користування цими храмовими спорудами”, – резюмував Андрій Юраш.
Нагадаємо, що 23 травня Священний Синод ПЦУ ухвалив рішення звернутися до КМУ з клопотанням про передачу одного з храмів верхньої лаври та окремих її приміщень у користування для здійснення Богослужінь та ведення монастирської діяльності.