Державна служба з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) висловлює стурбованість спробами роз’єднувати українське суспільство в цей складний для країни час, коли ми сьогодні сильні й перемагаємо саме тому, що об’єднані.
Про це йдеться на сайті служби.
Заява Синоду Української Православної Церкви (МП), опублікована на офіційному сайті цього релігійного об’єднання ввечері 12 травня 2022 року, містить висловлювання, що можуть бути розцінені як розпалювання релігійної ворожнечі, образа почуттів віруючих та виправдання війни рф проти України.
Синод є органом управління релігійного об’єднання, а отже, такі висловлювання не можуть бути розцінені як невдалі формулювання окремих осіб, які належать до релігійного об’єднання, але не представляють офіційну позицію релігійної організації.
Звертаємо увагу, що всі релігійні об’єднання України мають право оскаржувати у встановленому законодавством порядку рішення органів місцевої або центральної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб. Незгода з рішеннями не дає жодного права і жодною мірою не може слугувати виправданням для приниження честі й гідності духовенства й вірян іншого релігійного об’єднання України.
Аналогічно, будь-які висловлювання чи дії представників певного релігійного об’єднання, що суперечать чинному законодавству України, можуть бути оскаржені у встановленому законодавством порядку й жодною мірою не дають права і не можуть слугувати виправданням приниженню честі й гідності духовенства чи вірян цього релігійного об’єднання.
Звертаємо увагу, що Православна Церква України є офіційно зареєстрованим релігійним об’єднанням, яке відповідає на запит мільйонів українських православних вірян належати до такої православної Церкви, яка не має афіліації з релігійним об’єднанням на території російської федерації, що здійснила перше вторгнення на територію України у 2014 році, а з 24 лютого цього року розпочала масштабне вторгнення в Україну, сповнене як військових злочинів, так і численних ознак геноциду українського народу і злочинів на ґрунті ненависті.
Звертаємо увагу, що законодавство України гарантує всім право на честь і гідність. Наголошуємо на неприйнятності розпалювання релігійної ворожнечі, образ почуттів громадян, пов’язаних із їхніми релігійними поглядами.
Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей (стаття 68 Конституції України).
«Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав, встановлення прямих чи непрямих переваг громадян залежно від їх ставлення до релігії, так само як і розпалювання пов’язаних з цим ворожнечі й ненависті чи ображання почуттів громадян, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом» (стаття 4 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).
«Релігійна організація не повинна втручатися у діяльність інших релігійних організацій, в будь-якій формі проповідувати ворожнечу, нетерпимість до невіруючих і віруючих інших віросповідань» (стаття 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).
«Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання… Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров’я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей» (стаття 35 Конституції України).
Закликаємо всіх громадян України зберігати повагу до почуттів, прав і свобод усіх вірян нашої країни, незалежно від церковної, конфесійної чи релігійної належності. У боротьбі із загарбницькими діями путінської диктатури Україна має підтримку цивілізованого світу саме завдяки переконливим свідченням, що рівень демократії, прав і свобод у нашій державі є таким, що дає підстави Україні претендувати на гідне місце серед країн вільного демократичного світу. Свобода бути собою з повагою до гідності іншого має завжди бути однією з ключових цінностей нашого суспільства.