Російська православна церква і Національний музей Республіки Татарстан (РТ) зобов’язали екскурсоводів пройти платні курси вартістю 7 тисяч російських рублів. Без наявності сертифікату про закінчення курсу, представники духовенства заборонятимуть гідам проводити екскурсії на території та всередині собору Казанської ікони Божої Матері.
Відомо, що навчальна програма для гідів розроблена спільно духовенством місцевої єпархії РПЦ та співробітниками Нацмузею РТ. Ініціатори такого курсу наголошують, що більшість гідів демонструють кричущу некомпетентність, а тому потребують спеціального навчання.
Згідно задуму, кожен гід, який планує проводити екскурсії в соборі, сплачує 7 тисяч рублів, після чого отримує право відвідати 6 лекцій, за підсумками яких кожен складе іспит у вигляді індивідуального прослуховування та прийому екскурсії. До приймальної комісії обов’язково має входити представник Казанської єпархії РПЦ.
Кожен гід, який успішно складе іспит, отримає “дозвіл” на роботу в соборі дійсний до 2025 року.
Однак, така ініціатива викликала хвилю невдоволення серед екскурсоводів. Гіди дивуються, на яких підставах державна установа – Нацмузей РТ – та РПЦ вирішили зайнятись комерційною діяльністю у вигляді надання освітніх послуг.
Раніше спеціальна акредитація на проведення екскурсій вимагалась лише для роботи по об’єктам ЮНЕСКО. Відповідного статусу собор Казанської ікони Божої Матері не має, а тому вказана ініціатива викликає подив серед гідів.
Низка екскурсоводів вже заявили, що будуть просто ігнорувати собор. За їх словами, зазвичай екскурсоводи розповідають історію собору в автобусі чи поблизу культової споруди, після чого пропонують туристам самостійно відвідати собор.
“За великим рахунком для нас нічого не зміниться. Якщо це запровадять, я буду діяти так само – спрямовувати туристів в собор самостійно. Перекрити вхід відвідувачам вони не мають права – це православний храм”, – розповів екскурсовод Ігорь Воронов, пише “БизнесOnline”.
Аналогічну точку зору з вказаної проблематики висловила гід Надєжда Сєкрєтова.
“Вони хочуть грошей. Це зрозуміло. Ми світські екскурсоводи. А це означає, що ми в релігію не ліземо. Ми розповідаємо історію місця, розповідаємо про археологію, про архітектуру. Є православні екскурсоводи, для них навчання обов’язкове, заради бога. Але світських екскурсоводів зобов’язувати ходити на такі курси і ще й гроші з них брати, я вважаю, це свавілля”, – зауважила вона.
На противагу в РПЦ і Нацмузеї РТ зазначають, що безкоштовними такі курси робити не будуть. При цьому зазначають, що поширювати аналогічну практику на інші культові споруди РПЦ не планують. Запровадити акредитацію на роботу в соборі Казанської ікони Божої Матері у Моспатріархаті вирішили з огляду на зростання кількості туристів, які відвідують собор. Що і не дивно, оскільки там, де багато людей, одразу з’являється можливість додаткового заробітку.