У Харкові на території Східного оперативно-територіального управління Національної гвардії України на свято Покрови планують звести Храм Святого Юрія Переможця Православної Церкви України.
Це буде найближчий до кордону з РФ український храм, розташований на території військових. Храм поєднає сучасні стилістику і матеріали з архітектурною формою козацьких дерев’яних церков, повідомляють на сайті храму.
Храм зводиться на кошти бізнесменів-меценатів із Харкова Всеволода Кожемяка, Ігоря Брагинського та Тараса Сітенка у партнерстві з Національною гвардією України та Православною Церквою України. Ініціатор і реалізатор проєкту — Благодійний Фонд Всеволода Кожемяка «Україна ХХІ».
Звести будівлю планують до 14 жовтня 2021 року — Свята Покрови, Дня захисників та українського козацтва. Храм буде відкритий не лише для військовослужбовців, а й для цивільних відвідувачів і матиме статус ставропігії (підпорядкування безпосередньо Предстоятелю Православної Церкви України митрополиту Епіфанію).
За словами заступника командувача НГУ генерал-лейтенанта Юрія Лебедя, у відповідь на його прохання посприяти зведенню каплички харківський підприємець та меценат Всеволод Кожемяко запропонував побудувати повноцінний храм. Військовий також висловив упевненість, що цей храм має всі шанси стати головним військовим храмом України та символом нашої незалежності і військової доблесті.
«Ми будуємо Храм не просто як релігійну споруду. Храм стане своєрідним духовним форпостом України, архітектурним символом української історії, війни і гідності», — заявив Голова БФ «Україна XXI», волонтер та меценат Всеволод Кожемяко.
Автори об’єднують форми дерев’яної церковної архітектури козацької доби з сучасними формами та матеріалами.
«Ми поєднуємо наші духовні, культурні, архітектурні традиції з сучасністю — і демонструємо світу модерну українську ідентичність», — зазначив Кожемяко.
За словами авторів, Храм не має аналогів у всій Східній Європі. Над проєктом Храму працюють найкращі митці України.
Головний архітектор проєкту Юрій Спасов зазначає, що архітектурне рішення Храму базується на традиціях давньої православної християнської архітектури і зазнає впливу дерев’яної церковної архітектури козацької доби. Нижній ярус із бетону, що нагадує блокпост, прикрашений елементами з переплавлених гільз боєприпасів, які використовувались в зоні бойових дій, символізує нашу військову доблесть.
Вертикальні частини ярусів, виготовлені зі скла, покликані асоціюватись із відкритістю і чистотою.
Логотип і індивідуальний стиль Храму розробив один із найкращих каліграфів України, автор графічного стилю Православної церкви України Олексій Чекаль.