У різні часи цю постать використовували в пропаганді з різними цілями. Наприклад, говорять про “Алєксандра-євразійця”, який зробив вибір на користь Азії, вірніше, на користь власного шляху Росії поза Європою. Та варто згадати, яким чином мощі Алєксандра переїхали з Володимира до Санкт-Петербургу. Петро І у війні зі Швецією завоював узбережжя Балтійського моря. Як тоді вважалося, на місці перемоги Алєксандра Невского над шведами побудували те, що пізніше стало Олександро-Невською лаврою.
Цього “євразійця” за Петра І використовували як святого покровителя європейського вибору! Тобто Алєксандр Нєвскій доводив, що Росія має право на “вікно в Європу”, як називали Санкт-Петербург.
На додачу, під час Першої світової війни Алєксандра Нєвского у пропагандистських цілях використовували для підкріплення ідеологеми одвічного протистояння слов’ян та німців. Тому що він німців-лицарів розбив на Чудському озері.
Тож у істориків є різні приклади, як використовувала російська пропаганда Алєксандра Нєвского.
З приводу так званої Невської битви. Дійсно, не можна заперечувати, що якийсь загін шведів він там розбив. Питання не в тому, що її не було, а в тому, що там у ній насправді не було якоїсь історичної ваги.
Якась сутичка була, вочевидь, не така масштабна, як про це прийнято говорити, як зняли в Росії нещодавно кіно про цю битву. Так само і битва на Чудському озері. Якась битва була, вона згадується і в орденських хроніках. Але незначна сутичка потім переросла у щось набагато більше.
Примітно, що Алєксандра прозвали “Нєвскім” не відразу після битви, а через років 150 після неї. І це пояснюється тим, що в цей час актуальним було протистояння Новгорода, пізніше Московської держави зі Швецією за балтійське узбережжя, яке тривало до ХVІІІ століття. Тому важливо було наголосити, що прародитель династії московських Рюриковичів здобув військову перемогу над шведами саме на берегах Неви, за які Московська держава продовжувала змагатися ще впродовж багатьох століть.
Стосовно нав’язаної популярності Алєксандр Нєвского в Україні історик Андрій Плахонін повідомив, що насправді ніякої популярності. Натомість є просто побудовані Російською православною церквою в Україні (УПЦ МП) храми. Саме ця релігійна організація, як і РПЦ в цілому, точно має розуміння, як використовувати міф про Алєксандра Нєвского. З самого початку, як тільки було укладене перше житіє святого князя, там наголошувалося на тому, що він є захисником православ’я проти покатоличення, проти західного вибору.
Зважаючи на те, як РПЦ сьогодні протистоїть автокефалії Православної церкви України, Алєксандр Нєвскій знову стає актуальним з точки зору цієї пропаганди. На думку Плахоніна, скоро з’являться чергові храми на честь князя Алєксандра, і його культ на території України буде і надалі штучно підтримуватися саме Російською православною церквою.