Генеральна Асамблея ООН 16 грудня ухвалила оновлену українську резолюцію «Ситуація з правами людини в АР Крим та м. Севастополь, Україна». Це п’ята поспіль резолюція Генасамблеї з правозахисної проблематики в окупованому Криму і вже дев’ята у контексті міжнародного реагування на спробу окупації Росією українського півострова.
Цьогоріч її положення суттєво посилені. Нові елементи відображають численні факти масових порушень прав людини на тимчасово окупованому півострові, повідомляє пресслужба МЗС.
64 країни проголосували «за», серед яких всі країни ЄС, Албанія, Молдова, Чорногорія, Ізраїль, Туреччина та інші. Серед 23 країн, що проголосували «проти», – Росія, Сербія, Іран, Китай, Арменія. 86 країн утрималися.
Резолюція чітко констатує:
- нелегітимність органів і посадових осіб РФ в Криму;
- невиконання Росією міжнародних зобов’язань у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права
використання РФ пандемії COVID-19 для запровадження невиправданих обмежувальних заходів на півострові; - підривну господарську діяльність РФ, що виснажує природні ресурси тимчасово окупованого Криму;
- блокування Росією доступу мешканців Криму до української системи освіти та порушення релігійних прав;
- перешкодання можливості збереження національної ідентичності наших співгромадян.
До резолюції вперше включений термін «громадянські журналісти», що є важливим результатом триваючої кампанії МЗС України із захисту журналістів і активістів, які працюють в умовах окупації. ГА ООН також закликає РФ забезпечити безперешкодний та повний доступ до Криму для міжнародних моніторингових місій.