Рішення предстоятеля Кіпрської православної церкви Хризостома II визнати Автокефалією Української Церкви, згадуючи Епіфанія Предстоятелем Церкви, має серйозні політичні наслідки. Лише троє митрополитів і один єпископ виступили проти рішення архієпископа Хризостома, висловивши досаду з приводу того, що Хризостом II не скликав Священний Синод, перш ніж визнати Православну церкву України. Окрім трьох митрополитів, як і очікувалося, вже відреагував Московський патріархат.
Донедавна архієпископ Хризостом ІІ займав нейтральну позицію з цього питання. Це рішення безпосередньо пов’язане зі зростанням економічного, а отже, і політичного впливу Росії на наш острів в останні роки. Здається, цей вплив намагаються здійснити і через церкву, що почало турбувати Хризостома, йдеться на грекомовному сайті alphanews.live.
Церковні кола кажуть, що скликання Священного Синоду Кіпрської Церкви – це питання часу, і навіть розповіли ЗМІ, що, попри будь-яку реакцію, оцінка полягає в тому, що більшість з цього питання стоїть на стороні архієпископа Хризостома. Він навіть поставив запитання, що робитимуть три митрополити, які реагують сьогодні, у випадку, якщо рішення про визнання Автокефалії України буде затверджене 9 голосами Священного Синоду.
Реакцією російської церкви стала пропозиція про усунення архієпископа Кіпру з диптихів російської церкви, що буде розглянуто найближчими днями. Це означає, що архієпископ Хризостом не буде згадуватися під час Божественної літургії російськими священиками.
Видання зв’язалося з видатним громадським діячем Кіпру Христосом Якову, просячи відповісти на деякі ключові питання щодо цього питання.
Що на практиці означає, що архієпископ Кіпру згадав на Літургії митрополита Епіфанія?
«Той факт, що він згадав про Епіфанія, практично означає, що Предстоятель Кіпрської Церкви визнав Автокефалію Української Церкви, надану Вселенським Патріархатом у 2018 році, яку Московський Патріархат, не визнав».
Що свідчить той факт, що спочатку архієпископ Хризостом дотримувався нейтральної позиції і навіть говорив, що буде посередником на благо Православної Церкви?
«Це свідчить про те, що Церква Кіпру зараз визнає і погоджується з рішенням Вселенського патріархату, а також інших Церков, які продовжували визнавати Автокефалію Української православної церкви. Крім того, є деякі інші питання, які мають більше спільного з проникненням Московського патріархату на Кіпр, чого Архієпископ не хоче, щоб це сталося у великих масштабах».
Які наслідки для Кіпру? Це політичне рішення до певної міри?
«Є також політичний вимір, оскільки росіяни проникли на Кіпр в основному економічно, тепер вони хочуть це зробити також через Церкву, тому ви розумієте, що це викликає реакцію у деяких, хто бачить, що вплив Росії на Кіпрі зростає».
Які Патріархати визнали Автокефалію Української Церкви?
«Вселенський патріархат, Александрійський патріархат та Грецька церква. Решта зберігають очікувальну позицію, але поступово підуть слідами Кіпру».