На Тернопільщині захворіли на COVID-19 троє священників Московського патріархату, які відвідували Почаївську лавру. Про це повідомила головна санітарна лікарка Тернопільщини Оксана Чайчук, передає ББС та Суспільне.
Вперше про вірус у цій лаврі заговорила влада Молдови. Її громадяни захворіли після того, як повернулись з Почаєва.
Також на коронавірус захворіли хористи церков Православної Церкви Московського патріархату в Кременецькому, Шумському та Збаразькому районах.
Усього Тернопільський обласний лабораторний центр підтвердив коронавірус у 13-ти людей, які відвідували Почаївську Лавру. Оксана Чайчук розповіла, що зі спалахом коронавірусу в Почаївській Лаврі пов’язаний спалах COVID-19 у Радивилівському районі Рівненської області.
Також Оксана Чайчук спростувала інформацію, яку вона раніше повідомляла — що працівники Шумської лікарні заразилися коронавірусом від дружини хворого священника Почаївської Лаври:
«Вчора, коли проходила техногенна комісія, десь я подала не зовсім коректну інформацію, про те, що дружина одного зі священників працює в бухгалтерії в центральній районній лікарні в місті Шумську. Це не зовсім вірно, дружина працює в зовсім іншому лікувальному закладі. А в Шумській лікарні, випадки серед працівників Шумської лікарні, які є також учасниками хору, одної із церков Шумського району, які також часто бувають відвідувачами Почаївської Лаври».
За словами Оксани Чайчук, зараз обстежують сім’ї хворих на коронавірус священників та хористів Російської православної церкви Московського патріархату в Кременецькому, Шумському та Збаразькому районах. Також обстежують хористів, які співають на богослужіннях у Почаївській лаврі.
Лавра неохоче йшла на контакт з офіційною владою. До останнього часу там бачили групи вірян, які приходили на молитви. У самому місті Почаїв фіксували позитивні тести священників, але з лаврою це не пов’язували.
Оксана Чайчук каже, що священники Почаївської лаври погодилося, що богослужіння там проводитимуть за правилами, які встановила обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки. За цими правилами в храмі служба має відбуватися без вірян або не більше 10-ти осіб одночасно.
17 квітня працівники ДСНС провели дезінфекцію території Почаївської Успенської лаври. На допомогу кременецьким рятувальникам залучили відділення радіаційного та хімічного захисту групи рятувальних робіт АРЗ СП обласного Управління. Про це повідомила речниця пожежно-рятувальної служби області Ірина Крупа.
Для дезінфекції використовували спеціальну суміш, яка не пошкоджує будівельні матеріали, деревину, лакофарбові вироби, не призводить до корозії металів та забезпечує надійний змив органічних та неорганічних речовин з будь-яких поверхонь. Зазначений реагент є цілком безпечним для людей і тварин.
Під час виконання завдань за призначенням бійці ДСНС дотримувались усіх санітарних норм та вимог особистої безпеки, працювали у спеціальних захисних костюмах, рукавицях та масках, для захисту очей та органів дихання.
Також сьогодні на в’їздах до Почаєва поліцейські облаштували два контрольно-пропускних пункти. Про це повідомив речник Нацполіції області Сергій Крета. За його словами, це зробили, щоб під час карантину до лаври не приїжджали паломники.
Пресслужба Почаївської лаври на телефонні дзвінки не відповідає і заперечує можливі випадки зараження священиків.
Реакція керівника області
На повідомлення щодо можливої епідемії в лаврі 16 квітня відреагував керівник Тернопільської області Володимир Труш.
На засіданні оперативного штабу він заявив, що до лаври є велике питання, яке треба вирішувати у світлі наближення Великодня і небезпеки масового зараження.
Область ухвалила рішення ще дужче посилити карантинні обмеження і відвідування служб у церквах з 18 до 21 квітня. А з лаврою розібратись окремо.
ВВС News Україна поспілкувалась з головою Кременецької районної ради Володимиром Стефанським, який надав офіційну інформацію про ситуацію в лаврі. Почаїв входить у її юрисдикцію.
Пан Стефанський розповів, що ввечері 16 квітня до лаври приїздив начальник поліції області. Й вони з намісником митрополитом Володимиром домовились про кілька принципових речей.
Найперше — погодили та почали проводити санітарну обробку приміщень. Влада отримала принципову згоду, що богослужіння будуть у храмах тільки з насельниками (постійними мешканцями), але без вірян. Віряни можуть бути на території лаври, проте не в самих храмах.
«Владика каже, що за час усіх навал лавра не закривалась. Зараз він її теж не закриє», — додав Володимир Стефанський.
Офіційно серед постійних мешканців лаври та монахів, за його словами, хворих на коронавірус не підтверджували. Але й тестування серед них не проводили.
«Станом на зараз є підтвердженим коронавірус у трьох хористів. Це приходська церква — там співають не монахи, а батюшки із сусідніх храмів — мешканці міста Почаїв та сусідніх сіл», — пояснює голова районної ради.
Він пояснив, що заражений диякон служить у лаврі, але живе за її межами в Почаєві.
Чиновник запевняє, що обласна влада не зовсім коректно пов’язує захворювання в Почаєві із Шумськом.
«Моє особисте враження, що в лаврі десь гуляє коронавірус, але це швидше не між насельниками лаври. Просто лавра була тим місцем, де йде передача вірусу через контакт. Це так, як магазин стає місцем передачі вірусу», — припустив пан Стефанський.
Влада області домовилась з намісником лаври митрополитом Володимиром, що незабаром монахи монастиря також пройдуть тест на коронавірус. Коли почнуть робити тестування — поки що чиновники не знають.
Бюджетоутворююче підприємство
Володимир Стефанський визнає, що лавра — це фактично «бюджетоутворююче підприємство», яке годує Почаїв.
«Якщо міський голова Почаєва своїм розпорядженням закриє лавру, то йому з міста тікати доведеться. Ми заборонили ходити в храми. Але взяти лавру в облогу й заблокувати — це надто складне рішення, фактично нездійсненне», — визнає чиновник.
Для того, щоб заблокувати Почаївську лавру так само, як Києво-Печерську, на його думку, має бути рішення області.
Районна влада ухвалила рішення про жорсткішу заборону на відвідування громадських місць 18-21 квітня.
Але працівники лаври та віряни й надалі зможуть жити у місті та ходити в лавру, визнає пан Стефанський.
«Лавра — як підприємство. Частину роботи роблять монахи, а частину — наймають зовнішніх працівників», — вказує він, але визнає, що зараз там практично нікого з гостей немає.
Володимир Стефанський твердить, що ще місяць тому домовились з намісником лаври, що вони не будуть селити в себе паломників. І ця домовленість нібито виконується — автобуси не їдуть.
Але приїздити у місто на авто, винаймати житло й ходити до лаври — це влада заборонити не може.
«Люди також можуть приїхати зранку, зайти в лавру, поцілувати всі ікони, поклонитись мощам. Це перекрити неможливо», — додає пан Стефанський.
Перекрити лавру кордонами поліції, як це зробили в Києві, в Почаєві поки що не планують.
Зараз поліція встановила три блокпости на під’їздах до Почаєва й не пропускає авто без тернопільської реєстрації.
Досі відповіді на питання, чи є в Почаївській лаврі спалах коронавірусу, ніхто офіційно дати не може. І до Великодня вже не дасть.
Влада не буде повністю блокувати лавру за київським прикладом, а тільки намагатиметься максимально обмежити доступ туди вірянам.
16 квітня МВС заявило, що поліція попередила, що на Великдень буде штрафувати вірян у разі скупчення біля храмів.
Проте навряд чи наважиться робити це на території «бюджетоутворюючого підприємства».
Станом на 17 квітня 2020 року на Тернопільщині за результатами досліджень методом ПЛР у Тернопільському обласному лабораторному центрі COVID-19 підтвердили в 353-х людей. Під час Великодніх свят поліцейські Тернопільщини працюватимуть в посиленому режимі.