Митрополит Епіфаній розповів, що почесний Патріарх Філарет під час виборів Предстоятеля озвучив своє бажання очолити Православну церкву України.
Однак, незадовго до цього Філарет в переговорах з представниками Вселенського Патріархату підписав документ на ім’я Патріарха Варфоломія і заявив, що не претендуватиме в майбутньому на будь-яку керівну посаду, а буде першим членом Священного Синоду, чинним архієреєм ПЦУ, розповів Епіфаній в інтерв’ю ТСН, повідомляє Obozrevatel.
«Але під час Собору перед голосуванням він заявив: „Чому мені не можна висувати свою кандидатуру на пост Предстоятеля ПЦУ?“. Але головуючий відкрив папку, зачитав той лист, який було підписано ним власноручно, і на цьому питання було закрите. І далі відбулася процедура голосування», — сказав Епіфаній.
Митрополит зазначив, що конфлікт між ПЦУ і Патріархом стався відразу ж після отримання Томосу через те, що він почав висловлювати думки, які суперечили спільному погляду і позиції ПЦУ.
«Як ми почали з самого початку, завдяки чому взагалі відбувся Об’єднавчий Собор? Було розпущено УПЦ КП і УАПЦ, зараз ми намагаємося довести цю процедуру до кінця. Юридично. На завершальному етапі знаходиться ліквідація релігійної організації Київської Патріархії УПЦ КП. І відповідно в зв’язку з цим ми прийняли рішення для забезпечення гідного почесного Патріарха Філарета. Він довічно залишається в своїй резиденції на Пушкінській, 36, він довічно звершує богослужіння у Володимирському соборі Києва. Ми пішли назустріч, незважаючи на його певне протистояння», — зазначив Епіфаній.
Він додав, що Філарету пропонували зайняти гідне місце як морального авторитету української нації. І він мав досить високу підтримку на той час.
«Якщо ми згадаємо, як ми святкували його 90-річчя, це було дуже помпезно й урочисто. Але він обрав інший шлях — шлях протистояння, який його довів до того стану, в якому він зараз перебуває. Але ми чинимо по відношенню до нього з християнською любов’ю.
І завдяки тим досягненням, які він мав протягом останніх десятиліть, в розвитку Української Православної Церкви, ми забезпечили йому гідні умови. Ми хочемо, щоб він разом з нами розвивав вже визнану помісну ПЦУ», — підсумував Епіфаній.