Середа, 21 Вересня, 2022
Бiльше

  Померла остання зв’язкова Романа Шухевича — 98-річна Дарія Гусяк

  У п’ятницю, 12 серпня, у віці 98 років померла Дарія Гусяк — остання зв’язкова командира Української повстанської армії Романа Шухевича, активістка Організації українських націоналістів і кавалерка ордена княгині Ольги III ступеня.

  Про це повідомив колишній народний депутат Юрій Шухевич, син Романа Шухевича.

  «Сьогодні у 14:20 за київським часом відійшла у вічність остання зв’язкова Романа Шухевича Дарка Гусяк, справжня мучениця і подвижниця», — написав він.

  Дарія Гусяк народилася 4 лютого 1924 року в Трускавці Львівської області. У 1948 році вона склала присягу ОУН, а згодом вона стала зв’язковою Романа Шухевича.

  У 1950 році Дарію арештувала радянська влада — вона зазнала катувань, але не повідомила місце перебування головного командира УПА. Поруч у камері, через перегородку, чекісти били її маму. Зрештою Дарії присудили 25 років у в’язниці. Вона відбула весь термін покарання, звільнившись лише на 51 році життя.

  «Не маючи власної родини, вона присвятила все своє життя визволенню України, починаючи ще з середини 40-х років, ставши зв’язковою Романа Шухевича. У незалежній Україні вона проявила свою феноменальну витримку», — розповів «Радіо Свобода» історик Микола Посівнич.

  Дарія Гусяк останні роки жила у Львові, нею опікувались монахині. Поховають її на Личаківському цвинтарі.

  Дарія Гусяк у молодості
  Дарія Гусяк у молодості Фото:  Український інститут національної пам’яті

  Хто такий Роман Шухевич?

  Це український державний діяч та військовий. Шухевич був членом галицького крайового проводу Організації українських націоналістів та головнокомандувачем Української повстанської армії. У 2007 році Шухевичу надали звання Героя України. Однак у 2010 році Донецький апеляційний адмінсуд визнав це рішення протиправним.

  Попри поширені наративи щодо служби Шухевича у складі нацистських загонів СС, в Українському інституті національної пам’яті запевняють, що це неправда. Також там зазначають, що жодних відомостей про нагородження Шухевича будь-якими відзнаками Вермахту та Третього Рейху немає.

  Найсвіжіше

  Популярне