Четвер, 21 Жовтня, 2021
Бiльше

  За крок від “різанини”. Росія порушила Віденський документ ОБСЄ

  Російська влада порушила Віденський документ ОБСЄ про заходи зміцнення довіри і безпеки, відмовившись пояснити причини нарощування військової присутності вздовж кордонів України, а також на окупованих Росією українських територіях.

  Віденський документ ОБСЄ про заходи зміцнення довіри і безпеки був ухвалений 30 листопада 2011 року на пленарному засіданні Форуму ОБСЄ із співробітництва в галузі безпеки. Його метою є здійснення заходів зі зміцнення довіри і безпеки для підвищення стабільності і зменшення загрози виникнення військових конфліктів в регіоні ОБСЄ (об’єднує 57 країн в Північній Америці, Європі та Центральній Азії). Він передбачає регулярний обмін державами-учасницями ОБСЄ інформацією про військові сили, основні системи озброєнь і техніки, плани розгортання основних систем озброєнь і техніки. У низці випадків, наприклад, в зв’язку з незвичайною військовою діяльністю або щодо небезпечних інцидентів військового характеру, можливі різні інспекції, спостереження і оцінка. Іншими словами, Віденський документ про відкритість і прозорість, що не до душі Росії.

  Відповідно до зазначеного документу, Україна 7 квітня направила офіційний запит щодо “суттєвого зростання військової присутності Російської Федерації уздовж кордону з Україною і на тимчасово окупованих територіях України протягом останніх днів”. Однак, як випливає з коментаря МЗС України, опублікованого на сайті міністерства, Росія “відмовилася надавати субстантивну інформацію відповідно до запиту, заявивши, що не веде такої діяльності”.

  Спроби української влади “залучити Росію до консультацій, спрямованих на зниження напруги, також були проігноровані російською стороною”. Зокрема, “російська делегація бойкотувала скликану Україною 10 квітня зустріч за участі інших держав-учасниць ОБСЄ” (до слова, під час цієї зустрічі Україна отримала широку підтримку).

  Відмова російської влади виконувати зобов’язання, взяті в рамках Віденського документа, стала “черговим підтвердженням намірів РФ продовжувати військовий тиск і погрози силою щодо України”. “Закликаємо російську сторону відвести війська від кордону з Україною, припинити войовничу риторику і дезінформацію і почати сумлінно виконувати положення про безпеку Мінських угод і зобов’язання за Віденським документом ОБСЄ”, – йдеться в коментарі МЗС України.

  Той факт, що Росія порушила Віденський документ, навряд чи когось здивував. Для російської влади міжнародні договори не варті паперу, на якому вони написані. За наочним прикладом далеко йти не доведеться – в 2014 році Росія порушила Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум), коли окупувала Крим і окремі райони Донецької і Луганської областей.

  Якщо потрібні “свіжіші” приклади, ознайомтеся з щорічною доповіддю Держдепартаменту США з дотримання країнами зобов’язань в сфері контролю над зброєю масового знищення, опублікованою в квітні 2020 року. З нього випливає, що Росія порушувала і продовжує порушувати Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, Договір про обмеження підземних випробувань ядерної зброї, Конвенцію про заборону розробки, виробництва та накопичення запасів бактеріологічної (біологічної) і токсинної зброї та про їх знищення, Конвенцію про заборону хімічної зброї.

  Порушення Віденського документу – квіточки, ягідки попереду. Останні дні в російському інформаційному просторі активно транслюється наратив про нібито можливість повторення “різанини в Сребрениці” на окупованих українських територіях. Нагадаємо, в 1995 році в Сребрениці було вбито понад 8 тис. людей з числа боснійських мусульман, що стало найбільшим масовим вбивством в Європі після закінчення Другої світової війни.

  Зокрема, 8 квітня заступник адміністрації президента Росії Дмітрій Козак, сказав, що початок Києвом бойових дій на Донбасі може змусити Росію встати на захист “своїх громадян”. “Все залежить від того, яким буде масштаб пожежі. Якщо там буде, як каже наш президент, влаштована Сребрениця, мабуть, змушені будемо встати на захист”, – заявив він.

  Наступного дня, 9 квітня, наратив підхопив прес-секретар президента Росії Дмітрій Пєсков. “У разі початку бойових дій і потенційного повторення там (на окупованих українських територіях – ред.) людської катастрофи, схожої на Сребреницю, жодна сторона світу не залишиться в стороні, і всі країни, включаючи Росію, будуть вживати заходів, щоб таких трагедій більше не траплялося”, – сказав він. Коли журналісти запитали, до чого тут конфлікт в Югославії, Пєсков затягнув стару шарманку: “На підставі неконтрольованих дій Збройних сил України, на підставі домінування націоналістичних настроїв, розпалювання ненависті до населення самопроголошених республік, що загрожує повторенням таких дій, як ми з вами говорили”.

  Було б помилкою вважати, що Росія просто лякає українців “різаниною”. Судячи з того, що на днях на окуповані українські території прибули “журналісти”, які відкрито працюють на роспропаганду, Україні треба бути готовою до провокацій. Російські найманці під виглядом українських патріотів можуть влаштувати повторення “різанини в Сребрениці”, вибравши в якості сакральних жертв громадян, які отримали російський паспорт. А “журналісти” подадуть новину так, щоб Росія могла виправдати початок повноцінної кампанії.

  Важливо відзначити, що серед найманців Росії є особи, які мають відношення до трагічних подій в Сребрениці. Зокрема, злі язики кажуть, що Гіркін (Стрєлков) перебував у лавах “російських миротворців”, які воювали на боці боснійських сербів. Нібито він почав “кар’єру” в 1992 році у Вишеграді на сході Боснії, де тоді було по-звірячому вбито близько трьох тисяч людей.

  У Росії згадують “різанину в Сребрениці” явно за Фрейдом. Зокрема, в 2015 році РФ використовувала своє право вето в Раді Безпеки ООН, щоб заблокувати проєкт резолюції, що визнає різанину актом геноциду. А коли в 2017 році трибунал виніс вирок генералу Ратко Младічу, чиї солдати здійснювали вбивства, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що він “є продовженням політизованою і упередженої лінії, яка спочатку домінувала в роботі Міжнародного трибуналу по колишній Югославії”.

  Після того як Росія 10 квітня проігнорувала екстрене засідання, Україна ініціювала спільне засідання Постійної ради і Форуму безпеки співробітництва ОБСЄ. Про це розповів Укрінформу постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євген Цимбалюк: “Ми ініціювали наступний значний крок в рамках Віденського документу і направили Шведському головуванню в ОБСЄ звернення про проведення спільної зустрічі Постійної ради і Форуму безпеки співробітництва. Головування має обробити підготовку такої зустрічі протягом не більше ніж 48 годин”.

  Відповідно до встановленої процедури, найпізніший термін для проведення зазначеного засідання – ранок 14 квітня. На думку дипломатів, ймовірно, воно відбудеться у вівторок, 13 квітня. У ньому повинні взяти участь 57 держав-учасниць ОБСЄ, які висловлять рекомендації щодо врегулювання ситуації і зниження напруги, викликаної скупченням військ країни-агресора біля українських кордонів.

  Ситуація, що склалася вимагає пильної уваги міжнародної громадськості. Інакше Росія може зважитися на жахливу провокацію на окупованих українських територіях.

  Лілія Корнілова, політичний оглядач

  Найсвіжіше

  Популярне