Субота, 19 Червня, 2021
Бiльше

  Інтерв’ю митрополита РПЦ Іларіона: Чергова порція брехні та манілуляцій

  26 січня голова Зовнішньоцеровних відносин РПЦ митрополит Іларіон (Алфєєв) в інтерв’ю грецькому порталу «Romfea» заявив, що Вселенський патріарх Варфоломій «обманул РПЦ». За словами Алфєєва, цей так званий «обман» полягав в тому, що нібито Вселенський патріарх Варфоломій «обещал не вмешиваться в церковные дела на Украине ни до Собора (Всеправославний собор 2016 року – ред.), ни после него».

  Причину цього «обману» Алфєєв вбачає у «помсті» Вселенського патріарха РПЦ за саботаж Всерпавославного Собору на Криті. З цього приводу Алфєєв ставить запитання: «из чувства мести он решил предоставить «автокефалию» раскольникам, «легализовать» анафематствованного Филарета Денисенко?». Посилаючись на статтю «Українська автокефалія» єпископа Авидського Кирила, Іларіон підтримав думку автора про те, що навіть якби РПЦ взяла участь у Соборі і на ньому був би ухвалений документ про надання автокефалії, то Вселенський патріарх «все равно не усмотрел бы в этом документе препятствия для своих действий, которые он предпринял за последние два года на Украине».

  Сам документ про дарування автокефалії, який повинні були розглянути на Критському соборі, за словами Іларіона, також не був розглянутий через позицію Вселенського патріарха. «Текст документа «Автокефалия и способ ее провозглашения» был почти полностью согласован. Все Церкви в лице своих представителей согласились с тем, что предоставление автокефалии в дальнейшем будет возможно лишь с одобрения всех Поместных Церквей, а не по единоличному решению Вселенского патриарха. Оставалось только договориться о том, в какой форме будут стоять подписи под томосом об автокефалии – на эту тему достичь договоренности не удалось. И что тогда произошло? Патриарх Варфоломей в апреле 2011 года разослал письма в Поместные Православные Церкви с предложением снять тему автокефалии с повестки дня и провести Всеправославный Собор». У цьому Іларіон вбачає помилку РПЦ: «Русская Церковь с этим предложением согласилась, и то была большая ошибка».

  Утім Іларіон не розповів про подробиці, які змусили Його Всесвятість зняти це питання з порядку денного собору. Саме через деструктивну поведінку РПЦ це питання не увійшло до порядку денного Собору. Про ці важливі деталі, які призвели до такого рішення, у 2018 році розповів єрарх Вселенської Патріархії Іов (Геча) в інтерв’ю порталу «РІСУ».

  За словами владики Іова, РПЦ усіляко намагалась дискредитувати цей документ і вносила низку різних протестів і поправок, з якими сам Константинополь погоджувався. Єрарх зазначає, що деякі із них стосувались безпосередньо українського питання. Зокрема, владика Іов розповів, що РПЦ виступила проти одностороннього дарування автокефалії з боку Вселенської Патріархії і хотіла, щоб «для дарування автокефалії має бути згода і звернення від тієї Церкви, від якої якась частина хоче отримати автокефалію». За словами архієпископа, згідно такого порядку, станом на час підготовки Собору, «якщо Україна хоче отримати автокефалію, то Константинополь не може сам її надати, треба щоб було звернення від Російської Православної Церкви, оскільки Україна в даний момент знаходиться в її лоні».

  Проте це не стало на перешкоді, і «Вселенський Патріархат пішов на компроміс, погодився з тим, що автокефалію може надати Константинополь тільки за згодою і з проханням Церкви, в якій частина знаходиться» .

  Як розповідає далі владика Іов, Москва на цьому не зупинилась і наступною її умовою було підписання Томосу: «було питання, що цей Томос підписує тільки Вселенський патріарх. У рамках дискусії було сказано: “Ні! Його мають підписати всі глави, всі предстоятелі помісних Церков. Тому що вони мусять бути згідні, мусять признавати оцю нову Церкву”», – нагадав владика. Із цим знову погодилась Вселенська Патріархія.

  Але й це не задовільнило Московський патріархат. Наступного разу РПЦ не сподобалось саме підписання Томосу. За словами владики Іова, Вселенська Патріархія пропонувала наступний сценарій підписання Томосу: «Вселенський патріарх підписує Томос зі словом «Проголошує», а інші предстоятелі, як раніше члени Синоду, просто ставлять за ним свій підпис за порядком православних диптихів». Знову була дискусія і знову нова вимога: «Ні! Інші Патріархи теж мусять якесь слово добавити після свого підпису». І Константинополь знову пішов на компроміс. І сказав: «Ну, тоді зробимо так: Вселенський патріарх підписує і ставить слово «Проголошує», а інші Патріархи підписують і ставлять слово «Співпроголошує» – по принципу літургічного богослужіння». Адже коли звершується Божественна Літургія, то завжди служить перший, якого ми вважаємо предстоящим на службі, а інші співслужать».

  Проте «представники Московського Патріархату не погодились зі словом «Співпроголошує». Вони хотіли, щоб кожний патріарх підписував зі словом «Проголошує». І тут вже Вселенський Патріархат не погодився. Не через свою честь чи з якоїсь політичної причини. Просто тому, що це нелогічно і неправильно. Проголошувати може тільки один чоловік, а інші, які з ним, можуть співпроголошувати. Але не може кожний проголошувати по-своєму. І на цьому це питання було заблоковане. І з того часу, коли були ці засідання у 2009 році, якщо не помиляюсь, воно залишилось заблокованим».

  Окрім цього в інтерв’ю Алфєєв намагався вкотре звинуватити єрархів ПЦУ, вихідців із колишиньої УАПЦ, у незаконності їх єпископських хіротоній та відсутності апостольського приємства. Зокрема, критикуючи уже згадану статтю єпископа Кирила, Алфєєв заявив, що колишній очільник УАПЦ митрополит Макарій (Мелетич) немає законного рукоположення, бо «имеет преемство от так называемых чекалинских «хиротоний», совершенных мирянином Виктором Чекалиным и бывшим епископом Иоанном Боднарчуком во Львовской области в 1990 году». За його словами, єпископи, які брали участь в хіротонії владики Макарія не мали канонічного посвячення, адже рукопокладені після смерті першого патріарха УАПЦ Мстислава Скрипника «Дмитрий Ярема, Игорь Исиченко и Мефодий Кудряков — имели хиротонии от Мстислава Скрыпника. Это неправда. Все трое были «рукоположены» уже после смерти Мстислава Скрыпника, который умер в Канаде 11 июня 1993 г. Ни один из них не имеет преемственности ни от Скрыпника, ни от поставлявшихся Скрыпником».

  Такі аргументи російського церковника є відвертою неправдою, адже у минулому році в інтерв’ю Духовному фронту єпископ Рівненський і Сарненський Гавриїл розповів про законність хіротонії митрополита Макарія, і всієї УАПЦ. Зокрема, владика наголосив, що «в хіротонії Макарія (Малетича) є апостольське приємство, є канонічна лінія. І ця канонічна лінія йде від Мстислава через Полікарпа, Ігоря (Ісіченка) і так далі до Макарія (Малетича). У нього є канонічна лінія від Польської Автокефальної Православної Церкви».

  Найсвіжіше

  Популярне